Genel

Otomatik Davlumbaz Söndürme Sistemi

Davlumbaz Söndürme Sistemi, mutfaklarda yangın riskinin yüksek olduğu; bacalar, filtreler, davlumbazlar, fritözler, ocaklar, kuzineler, ızgaralar ve benzeri diğer pişirme elemanlarının bulunduğu bölgelerde çıkabilecek muhtemel bir yangını mekanik olarak algılayarak otomatik aktivasyon ile söndürebilecek, yangın söndürme sistemidir.

Davlumbazlarda çıkacak yangınlar yağ temelli oldukları için bu sınıfa uygun (F veya K sınıfı) söndürme maddesi kullanılmaldır. Kuru Kimyevi Tozlu vb. ürünlerin kullanılması yangının yayılmasına neden olmakla birlikte içerisindeki toz sebebiyle maddi hasarlara neden olmaktadır.

Kurulacak davlumbaz söndürme sistemi, yapılacak olan keşifler doğrultusunda projelendirilme, ve kapasite belirlenmelidir. Aksi durumlarda görüntüde kurulmuş olan sistem söndürme görevini yerine getiremeyecektir.

Ototmatik Davlumbaz Söndürme Sisteminin çalışması, davlumbaz kısmına yerleştirilen eriyen borunun yangını algılayarak devreye girmesi prensibine dayanır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta eriyen borunun ocak yerleşimlerine uygun olarak montajlanmasıdır. Yanlış montaj sistemin çalışmamasına ya da yanlış çalışmasına (gereksiz devreye girmesine) neden olacaktır. Otomatik sisteme ek olarak davlumbaza montajanan panik buton ile yangın anında sistemin otomatik devreye girmesini beklemeden manuel olarak çalışmasına olanak sağmaktadır.